The network of 119 Local Aboriginal Land Councils (LALCs) is divided into nine regions. The number of LALCs within each region ranges from ten to twenty one.

The 9 Regions are: 

North Western  Northern South Coast North Coast Western
  1. Baradine
  2. Brewarrina
  3. Collanrenebri
  4. Coonamble
  5. Goodooga
  6. Lightning Ridge 
  7. Moree
  8. Mungindi  
  9. Murrawari
  10. Narrabri
  11. Nulla Nulla
  12. Pilliga    
  13. Toomelah
  14. Walgett
  15. Wee Waa
  16. Weilmoringle
  1. Amaroo
  2. Anaiwan
  3. Armidale
  4. Ashford
  5. Coonabarabran
  6. Dorrigo Plateau
  7. Glen Innes
  8. Guyra
  9. Moombahlene
  10. Nungaroo
  11. Red Chief
  12. Tamworth
  13. Walhallow
  14. Wanaruah
  1. Batemans Bay    
  2. Bega
  3. Bodalla
  4. Cobowra 
  5. Eden
  6. Illawarra
  7. Jerringa
  8. Merrimans
  9. Mogo
  10. Ngambri
  11. Nowra
  12. Ulladulla 
  13. Wagonga
  1. Baryulgil Square
  2. Birrigan Gargle
  3. Bogal
  4. Casino-Boolangle
  5. Grafton-Ngerrie
  6. Gugin Gudduba
  7. Jali
  8. Jana Ngalee
  9. Jubullum
  10. Muli Muli
  11. Ngulingah
  12. Tweed/Byron
  13. Yaegl

 

  1. Balranald     
  2. Broken Hill      
  3. Cobar     
  4. Dareton      
  5. Ivanhoe 
  6. Menindee    
  7. Mutawintji    
  8. Tibooburra    
  9. Wannaaring         
  10. Wilcannia   
  11. Winbar
Wiradjuri Central Mid North Coast Sydney/Newcastle
  1. Albury & District
  2. Bathurst
  3. Brungle - Tumut
  4. Condobolin 
  5. Cowra   
  6. Cummeragunja
  7. Deniliquin
  8. Griffith
  9. Hay
  10. Leeton & District
  11. Moama
  12. Murrin Bridge
  13. Narranderra
  14. Onerwal
  15. Orange 
  16. Peak Hill 
  17. Pejar
  18. Wagga Wagga
  19. Wamba Wamba
  20. West Wyalong
  21. Young

 

  1. Dubbo
  2. Gilgandra
  3. Mudgee
  4. Narromine
  5. Nyngan
  6. Trangie
  7. Warren Macquarie
  8. Weilwan
  9. Wellington
  1. Birpai
  2. Bowraville
  3. Bunyah
  4. Coffs Harbour
  5. Forster 
  6. Karuah
  7. Kempsey
  8. Nambucca Heads
  9. Purfleet/Taree
  10. Stuart Island
  11. Thungutti
  12. Unkya
  1. Awabakal
  2. Bahtabah
  3. Biraban
  4. Darkinjung
  5. Deerubbin
  6. Gandangara
  7. La Perouse
  8. Metropolitan
  9. Mindaribba 
  10. Tharawal
  11. Worimi

 

Please click here for a list of all the contact information of the Local Aboriginal Land Councils.